YOGI FARM

I

Trochę teorii…

„Powiedz mi – a zapomnę. Pokaż – a zapamiętam. Pozwól wziąć udział – a zrozumiem”

Świat przyrody jest piękny, tajemniczy, fascynujący – częścią tego świata jest także człowiek. Świat ten dostarcza nam pozytywnych emocji, wzruszenia, ciszy, wzbudza zainteresowanie i podziw. Świat odkryty a jednak wciąż odkrywany…
O tym, że przyroda ze swym niezwykłym bogactwem barw, zmiennością zjawisk pociąga dziecko i ma na niego ogromny wpływ, nie należy nikogo przekonywać.
Dlatego też rozwijanie zamiłowania do otaczającego nas świata należy rozpocząć już na pierwszym etapie edukacji. Poznawanie przyrody wpływa na ogólny rozwój dziecka. Dostarcza mu wiele możliwości przeżywania nowych doznań i wzbogacania wiedzy, sprzyja także rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu, wpływa na rozwój uczuć estetycznych, dziecko uczy się odczuwania  i podziwiania piękna przyrody, a także uzewnętrzniania uczuć.

Kontakt ze zwierzętami ma korzystny wpływ na rozwój emocjonalny, psychiczny i społeczny dzieci. Uczy empatii dla naszych zwierzaków.

Program zajęć realizowany na naszej farmie jest zawarty w podstawie programowej nauczania przedszkolnego. Pozwala on zrozumieć dzieciom, że człowiek jest częścią świata, który ciągle się zmienia, zgodnie z rytmem czterech pór roku i prawami przyrody.

II

Czyli w praktyce…

Dzieciaki co tydzień uczestniczą w zajęciach na Yogi Farm. Tuż po zjedzeniu pysznego i zdrowego śniadanka, pakujemy nasze plecaki i ruszamy by podpatrywać świat Naszych Przyjaciół- tam nigdy się nie nudzimy a zawsze czegoś uczymy. Na naszej farmie dzieci będą mogły oprócz swobodnej zabawy  poznać tradycyjne metody hodowli zwierząt i uprawy roślin. Zobaczą m.in., jak żyją zwierzęta, uczestnicząc w ich karmieniu i pielęgnacji, a także przyjrzą się im z bliska, dotkną i pogłaszczą. Dzieci dowiedzą się również, jak uprawiane są warzywa, same je zasadzą, zobaczą jak je pielęgnować, by potem móc zbierać plony. Z naszych owoców i warzyw każdy maluch będzie mógł zrobić pyszne przetwory, które zabierze ze sobą do domu. Wyjazdy na naszą farmę pozwalają na obcowanie ze zwierzętami, roślinami, ziemią i wodą. Sprawiają, że dzieci świetnie się bawią i uczą jednocześnie.

Na terenie naszej farmy znajdują się:

 • zagroda ze zwierzętami takimi, jak: baranki, kozy, króliki, ozdobne kury, paw, kolorowe bażanty, wiewiórki, alpaki i osiołek
 • ogród warzywno-owocowy
 • grządki z ziołami i kwiatami
 • drzewa i krzewy owocowe
 • miejsce na ognisko i grill
 • toalety.

Oprócz własnoręcznie wykonanych przetworów, soków, glinianych figurek, rzeźb w masie solnej, rysunków oraz innych samodzielnych prac twórczych, każde dziecko zabierze ze sobą pamiątkowe zdjęcie z wizyty na farmie, w towarzystwie zwierząt i naszego traktora ,,Jaśka”.

 

III

 Yogi Farm a Program Edukacyjny

Okres przedszkolny to czas, w jakim dziecko jest otwarte na nowe doświadczenie, czuje nieodpartą potrzebę poznawania, chęć dzielenia się miłością i dobrem oraz niesienie pomocy innym.

Wykorzystując te naturalne czynniki, sukcesywnie wprowadzamy w naszej codziennej pracy treści z zakresu edukacji przyrodniczej:

 • Poznawanie zasad bezpiecznego postępowania ze zwierzętami:

   – zachowania podczas zabaw

   – zachowania w stosunku do zwierząt obcych i znajomych

   – zachowania w sytuacjach zagrożenia

 • Rozwijanie właściwych postaw w stosunku do zwierząt.
 • Wzbogacanie wiedzy na temat potrzeb i możliwości zwierząt.
 • Nabywanie umiejętności opiekowania się, wychowania i komunikacji ze zwierzętami.
 • Poznanie praw zwierząt.
 • Rozwijanie wrażliwości i empatii.
 • Kształtowanie uczuć akceptacji i tolerancji w stosunku do zwierząt.
 • Budowanie poczucia własnej wartości, pewności siebie i bezpieczeństwa:
  –  wymienia podstawowe zasady bezpiecznego kontaktu ze zwierzętami,
  –  potrafi  zastosować zasady postępowania w sytuacji zagrożenia
  –  stosuje ustalone zasady zachowań podczas spotkania ze zwierzęciem
  –   podejmuje próby współdziałania w grupie, w której jest zwierzę
  –  określa podobieństwa i różnice w wyglądzie i zachowaniu ludzi i zwierząt
  –   wskazuje potrzeby dnia codziennego ludzi i zwierząt –  potrafi dowieść, iż istnieje konieczność opieki nad zwierzętami i  pomocy im w codziennym  życiu
  –  zna i rozumie prawa zwierząt
  –  wyjaśnia w jaki sposób należy opiekować się i komunikować się ze zwierzęciem
  –  identyfikuje wybrane emocje własne i zwierząt (potrafi rozpoznać, wyrazić i określić sytuację będącą źródłem wybranych emocji)

 Założenia naszego przedszkola to m.in. poznawanie naturalnego rytmu przyrody, zbieranie doświadczeń poprzez kontakt ze zwierzętami              i rozwijanie poczucia odpowiedzialności za nie.

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*